Viszlát vörös szem: természetes medencék klór nélkül

A hagyományos, klórozott vizű strandok mellett léteznek biológiai úton tisztuló, klórmentes medencéjű öko strandok is. Az ötlet Ausztriából indult a 80-as évek végén, itt épült meg az első nyilvános „natural swimming pool” (NSP), magyarul természetes medence vagy fürdőtó. Mára több mint 500 nyilvános NSP strand található szerte Európában.
Hogyan működik? A klórral tisztított medencékkel szemben itt a tó köré (távolabb is lehet) telepített, a medencénél sekélyebb vízben élő növények, illetve azok homok-és kavicságya szűri át a vizet, pont úgy, ahogy a természetes tavaknál. Ezt nevezik a fürdőtó regenerációs részének. A nád, káka és a többi hasonló vízi növény felszívja a tápanyagokat, ezáltal csökkentik az algásodást. A mikroorganizmusok lebontják az algát és a káros anyagokat, továbbá csírátlanítanak, így gondoskodnak a víz tisztaságáról. A folyamatot legtöbbször szivattyúval és szűrővel is megtámogatják.
A regenerációs zóna területe általában a medence 50 százaléka. Vagyis kialakítása a hagyományos medencéhez képest átlagosan kétszer akkora alapterületet igényel. A fürdőtavak gyönyörűek, maximálisan beleilleszkednek a természetes környezetbe, de ez csak a dolog esztétikai része. Igazi előnyük, hogy működtetésük közben semmilyen kémiai anyag nem kerül a vízbe és a talajba, így nem szennyezik a környezetet. A vízzel is fenntarthatóbban bánik, mivel a biológiai vízszűrés miatt nincs igazán szükség vízcserére, csupán vízforgatásra. A módszerrel olyan vízminőséget lehet elérni, amely megfelel a szigorú EU-s szabványoknak, ezért is alkalmas hivatalos strandmedencék kialakítására.
A természetes fürdőtavakat nagyobb számban egyelőre magánházaknál használják, pedig a fenntartása hosszú távon olcsóbb, mint a hagyományos klóros medencéké. Még akkor is, ha figyelembe vesszük, hogy a regenerációs zónában lévő növényeket ápolni kell, a vizet pedig rendszeresen meg kell tisztítani a növényi maradványoktól, illetve a nagy melegben pótolni kell az elpárolgott vízmennyiséget.
Javasolják, hogy a fáktól messzebb telepítsük őket, így nem hullanak bele falevelek. Egy ilyen medencénél körülbelül 2-3 év alatt alakul ki az a biológiai egyensúly, ami hosszú távon a víz tisztaságáért felel, viszont ez nem jelenti azt, hogy nem lehet az első pillanattól használni. A neten több oktatóvideó és cikk is található arról, hogyan érdemes létrehozni egy ilyen medencét, de ha félünk belevágni, speciálisan erre szakosodott céget is felkérhetünk a feladatra. Tudomásunk szerint Magyarországon még nem mártózhatunk meg nyilvános NSP medencékben, de ha valaki tud ilyenről, akkor írja meg kommentben a cikk alján!
Hasznos olvasmány a témában: http://www.ecodesignscape.co.uk/natural-swimming-pools/media/nsp-article_v1.pdf