Szelektív hulladékgyűjtés kisokos haladóknak

A tapasztalatunk az, hogy bár nagyon sokan ismeritek a szelektív hulladékgyűjtés főbb szabályait, nincs egy olyan átfogó és mélyreható ismertető anyag, mely alapján igazán haladó szintre hozhatod a hulladékgyűjtéssel kapcsolatos tudásodat. Ezt az űrt szeretnénk most pótolni. Ne hagyd abba, és olvass csak tovább. A számodra ismert részeket pedig nyugodtan lapozd át.
Rögtön egy gyors megjegyzés. Régiónként különbözhet a (szelektív) hulladékgyűjtés módja. Mivel öko vállalkozásunk Budapest XI. kerületében működik, ezért az információk egy része Budapest illetve kerület specifikus. Ettől függetlenül az információk többsége univerzális.
Hulladékgyűjtés típusai
Kezdjük is akkor a legelején. A keletkező hulladékot az alábbi típusok szerint szelektálhatod:
-
Papír
- Műanyag
- Fém
- Fehér üveg
- Színes üveg
- Használat olaj
- Veszélyes és speciális kezelést igénylő hulladék
- Lom
- Használható tárgyak
- Zöld hulladék
Ezeket a szelektíven válogatott hulladék típusokat pedig az alábbi gyűjtési pontokon veszik át:
- Házhoz menő (Kuka, zsák, karácsonyfa, lomtalanítás)
- Gyűjtősziget
- Hulladékudvar
- Újrahasználati központ
További részleteket (pl. gyűjtőszigetek és hulladékudvarok elhelyezkedése) az FKF alábbi oldalán találsz: https://www.fkf.hu/budapest-szelektiv-hulladekgyujtesi-rendszere
Hol kell az egyes hulladéktípusokat leadni?
Az első és legfontosabb információ, hogy az egyes hulladék típusokat, mely gyűjtő pontokon veszik át. Ha ezzel tisztában vagy, nem kell soha többé az út szélén hagynod a szemet. Átveszik tőled ingyen, csak tudnod kell hova viheted!
Az alábbi beszédes FKF táblázat pont ez foglalja össze. Egyedül a lomtalanítás nem szerepel benne, de azt érdemes külön tárgyalni az időszakos jellege miatt.
Az összes budapesti kerületre vonatkozó plakátokat itt tekinthetitek meg: https://www.fkf.hu/mit-hova-dobjak-letoltheto-tajekoztato-plakatok
Mindent, amit tudni akartál a műanyag és papír szelektív gyűjtéséről
Szelektív hulladékgyűjtés kapcsán a legtöbb kérdés a háztartásban keletkező mindennapi hulladék helyes szelektálása miatt merül fel. Ebben szeretnénk további segítséget nyújtani neked.
Tisztázzunk a legelején valamit! Még az elkötelezett szelektív hulladékgyűjtő barátaim közül is megkérdezték néhányan tőlem, hogy "Tényleg összeöntik a szelektíven gyűjtött papír és műanyag hulladékot?" NEM, NEM és még egyszer NEM! :) Én csak reménykedem abban, hogy ez a városi legenda végre ki fog kopni a köztudatból.
Most, hogy ezt helyre tettük, kezdjük a legfontosabb információval: pontosan mit lehet a sárga és mit a kék kukába helyezni. Bár az elején megjegyeztük, de ezek az információk Budapestre vonatkoznak. A szelektálás elvei viszont univerzálisak. A legfőbb különbség a tapasztalatom szerint abban van, hogy vidéken a Tetra Pak kartonokat nem mindig a papír hulladék közé, hanem a műanyag kukába kell dobni.
A leggyakoribb hibák a válogatásnál:
- Műanyag
- Minden ami műanyag vagy annak látszik újrahasznosítható! NEM! Ha van a műanyag csomagoláson jelölés, akkor a szám alapján tudod eldönteni, hogy mit kell a műanyag, és mit kell a kommunális kukába rakni. További információt az alábbi cikkünkben találsz: Mindent a műanyagról - műanyagfajták és szelektív gyűjtése
- A hungarocellt a szelektív szemetesbe lehet dobni! NEM! Ha a hulladékudvarban leadjuk, akkor hasznosítják.
- Chips-es zacskó is műanyag! NEM! Fémgőzölt műanyagokat nem szabad a szelektív műanyag kukába doni
- A folpack és a celofán is újrahasznosítható! NEM! A kommunális kukába való.
- Papír
- Hőpapír (boltokban kapott blokk) is papír! NEM! A kommunális kukába való.
- Ha kicsit olajos, attól még mehet a szelektívbe! NEM! Papír újrahasznosítási technológiájából adódóan a zsírral szennyezett papír nagyban rontja az anyag minőségét, ezért nem szabad a szelektívek közé tenni.
- A kávés pohár úgyis papírból van, ezért mehet a szelektívbe! NEM! A kávés poharak döntő többségének belseje hőálló műanyag réteget kap, ezért a szelektív papír hulladék közé nem helyezhető.
Szelektív hulladékgyűjtés kérdéseink haladóknak
Összegyűjtöttünk pár egyedi kérdést a szelektív hulladékgyűjtésről, és elküldtük az FKF sajtóosztályának. Szerencsére gyorsan válaszoltak az összes kérdésünkre. Köszönjük szépen még egyszer nekik a segítséget. A cikk ezen része nélkülük nem jött volna létre! :)
Ha eltávolítjuk a kupakot, akkor nem lapítható az italoskarton olyan hatékonyan, mert „kirúgja magát”. A technológia tudja kezelni a rajta hagyott kupakot, hiszen a műanyaggallér is rajta marad, arra is van technológia.
Zsiradéktartalmú, azzal szennyezett göngyölegek, nem gyűjthetők egyik gyűjtésmód (sziget, házhoz menő, hulladékudvar) esetében sem. Azokat a kommunális hulladékba szükséges dobni. Alapos elmosogatásukat sem javasoljuk. Az elmosogatáshoz szükséges forró víz, mosogatószer és a keletkező szennyvíz összességében durvább környezeti hatása miatt, mint a kommunális hulladékba dobott csomagolóeszköz, ami jó esetben az égetőbe (Fővárosi Hulladékhasznosító Mű) kerül és energetikailag hasznosul.
Maradéktalanul nem, de jelentős mennyiség ne kerüljön bele. A papírgyártás technológiája révén mindenképpen leválasztják.
Igen, be lehet dobni, de energetikai hasznosításra kerül (égetés), mert nincs anyagában hasznosításuk. Tisztítani csak annyira szükséges, hogy ne szennyezze az anyagában hasznosításra kerülő műanyagrészt.
Alapanyaguk újabban többnyire PP vagy HDPE, míg a régebbi típusú dobozok PS. Bedobhatók, de hasznosításuk energetikai, így csak annyira kell kitakarítani, hogy ne szennyezze az anyagában hasznosításra kerülő, a többi, tartályban lévő műanyagrészt.
Hasznosítás szempontból teljesen mindegy (darálás és vizes közegű elválasztás), de a lapított palack rácsavart kupakkal nem „rúgja ki magát”. Nem áll vissza a mérete még kis mértékben sem, így praktikusabb úgy bedobni. Ezáltal sokkal jobban ki lehet használni a gyűjtőedény tárolókapacitását.
Az alufólia az esetek 99%-ában ételmaradékkal szennyezett, így azt a kommunális hulladékba kérjük dobni.
Nem szükséges a kommunális hulladékba tenni, mert a csomagolási eredetű hungarocellt minden hulladékudvarban lakossági mennyiségben átvesszük. Gond csak azzal van, hogy egyetlen gyűjtésmódban (szigetes, házhoz menő, hulladékudvaros) sem gyűjthető a szelektív műanyag-fém együttgyűjtés edényében. A hulladékudvarok ezt teljesen elkülönítetten veszik át és adják át hasznosítónak.
Bedobható azzal együtt is, hiszen a papírt az újrahasznosítási technológiájánál leválasztják a vizes közegben és szennyezőként távolítják el, majd energetikailag hasznosul (égetés).
Igen, az a fólia is csomagolási hulladék, abból is az LDPE frakció, ami minden további nélkül bedobható a szelektív gyűjtőedénybe, hiszen hasznosítható hulladék.
Elegendő az alapos öblítés, mert a fémgyártásnál a minimális szennyeződés kiég.
Vízoldható szerek (tisztítószeres, tisztálkodószeres stb.) esetében elegendő egy vizes kiöblítés és úgy már szelektíven gyűjthető. Zsiradéktartalmú anyaggal (krémek, kozmetikumok stb.) szennyezett göngyölegek nem gyűjthetők a szelektív műanyag-fém együttgyűjtés edényzeteiben egyik gyűjtésmód (sziget, házhoz menő, udvar) esetében sem. Azokat mindenképpen a kommunális hulladékba szükséges dobni. Esetleges alapos elmosogatásukat nem javasoljuk, hiszen az elmosogatáshoz szükséges forró víz, mosogatószer és a keletkező szennyvíz összességében durvább környezeti hatása miatt, mint a kommunális hulladékba dobott csomagolóeszköz, ami jó esetben az égetőbe (Fővárosi Hulladékhasznosító Mű) kerül és energetikailag hasznosul.
Oktatóanyagok szülőknek és pedagógusoknak
Bár kicsit off topic, de a cikk írása közben sok használható anyagra bukkantunk. Ha tudatos szülő vagy pedagógus vagy, akkor ezek olyan hasznos anyagok, melyek mellett nem érdemes elmenned, legyen a gyerkőc óvodás, kisiskolás vagy már gimnazista.
https://www.fkf.hu/online-tavoktatas
https://www.fkf.hu/fkf-nonprofit-zrt
https://www.fkf.hu/edukacio-oktatofilmek
Egyéb hasznos cikkek
Érdekel, hogy mi történik a szelektíven gyűjtött műanyag vagy papír hulladékkal? Olvasd el a Hova került Budapest szemete cikkünket.