Szelektív hulladékból házat is lehet építeni

A közelmúltban egy vírusvideó járta be a közösségi oldalakat, amit mára több mint 13 milliószor tekintettek meg. A videón egy Anna nevű lány és a barátai PET-palackokból és műanyag hulladékokból építettek házat.
Mit kell tudni a speciális technikáról?
A videó kicsit csúsztat, hiszen nem Anna építette a házat a barátaival. Hanem egy equadori cég, a Ecuaplastic promóvideójáról van szó. Azonban a lényeg igaz, valóban hulladék műanyagból, PET-palackokból, tejes- és gyümölcsleves dobozokból építkeztek. A cég ugyanis egy speciális eljárással erős és stabil, házépítésre is alkalmas anyagot (préselt lapokat) készít, amiből falakat, tetőt, berendezési tárgyakat is készítenek, ráadásul helyben. Ez kiváltja a sokat használt fa építőanyagot és még a rovar kártevőkkel sem kell bajlódni. A videóban bemutatott ház alapja, a tető, a falak és a bútorok is mind ebből az anyagból készültek. A technológia igazi szenzációnak számít, a cég azóta már katalógust is adott ki az általuk tervezett gyors építésű házakról, amelyek között van 54 és 90 négyzetméteres is, kétszintes ház is.
Hasonlóan innovatív egy kolumibiai cég, a Conceptos Plasticos újrahasznosított téglája, amelyet a LEGO-darabokhoz hasonlóan kell összeilleszteni. Az alapanyagot ebben az esetben műanyag és gumi hulladék adja, amelyhez tűzálló anyagot is kevernek. A blokkok még a földrengésnek is ellenállnak. Emellett pénztárcakímélő és könnyű összeépíteni a darabokat.
A Konlixnak nevezett eljárást 17 éven keresztül fejlesztették. A műanyag és fém hulladékot is elnyelő újrahasznosítás végterméke egy baktériummentes, biztonságosan használható homokszerű anyag, amit cementtel és földdel keverve préselnek téglaformává. Az eljárás 2012 óta létezik, kérdés, hogy mennyire elterjedt.