Natúrkozmetikumok és alapanyagok 3. - Epsom só
.jpg)
Kezdjünk egy kis kémiával!
A „só” szó valójában az ásványi anyagok sokkal szélesebb körére vonatkozik, mint a konyhasó. A keserűsó sokban különbözik az ételekbe tett sótól. Hiszen amíg a konyhasó arra jó, hogy fokozza az ételek ízét, addig a keserűsó hatékony gyógyulási forrást biztosít. A két só között molekuláris szinten is egyértelmű különbség van. Az asztali só, más néven nátrium-klorid, nátrium (Na) és klór (Cl) elemekből áll. Az epsom só ezzel szemben a természetben előforduló magnézium-szulfát ásványból, az epsomitból származik, amely magnézium (Mg), kén (S) és oxigén (O) kémiai összetevőket tartalmaz. Fő különbség, hogy az asztali só nátrium tartalma miatt inkább szárító hatású, ezzel szemben a keserűsónak tulajdonképpen hidratáló hatás van a magnézium jelenlétének köszönhetően. Ezen felül a klór is irritáló tulajdonságú lehet, ami miatt a nátrium-klorid kevésbé előnyös a bőr számára, mint a magnézium-szulfát. Tehát megjelenésében a keserűsó nagyon is hasonlít az asztali sóra, és gyakran feloldj ák fürdőben, ezért is ismerik a leginkább fürdősók alapanyagként.
Az espom só eredete
A nevét az angol kisvárosról, Epsomról kapta, ahol nagy mennyiségben állították el. Fontos tulajdonsága, hogy képes a bőrünkön keresztül is képes felszívódni, így fürdő formájában is nagyon hatékony, nem véletlen, hogy a fürdősók egyik legfontosabb alapanyaga igen rég óta. Előállítása és csomagolása is sokféle lehet, de a tartalom kémiailag teljesen azonos.
Íme néhány terület, melyre megoldást nyújthat az epsom só!
Azt már tudjuk, hogy a különböző fürdőhöz kiváló a keserűsó, hiszen segít megszabadulni a stressztől és gyorsítja a méreganyagok eltávolítását is. A magnéziumnak nagyon fontos szerepe van például a szerotonin nevű vegyület felszabadulásában, illetve hasznosításában, vagyis a keserűsós fürdő csökkenti a stresszt, a szorongást, az idegeskedést, az álmatlanság ellen is hatékony. A méregtelenítő hatása sem elhanyagolható: segít eltávolítani a salakanyagokat a sejtekből. Keverjünk el egy csésze keserűsót egy kád meleg vízben, majd húsz percig fürdőzzünk benne. Hetente két-három alkalommal is megismételhetjük ezt a relaxáló fürdőzést!
Az Epsom-sót használhatjuk a fürdővízbe szórva, hogy megszabaduljunk a testünkben kialakuló fájdalomtól, de felhasználási területe egyáltalán nem merül ki ennyiben, hiszen az alábbi problémák esetén is segítségül hívhatjuk.
A keserűsó az alábbi egészségügyi problémák esetében is hatásos lehet:
1) Izomgörcs esetén
A magnéziumról régóta tudhatjuk, hogy nagyon hatékony az izomgörcsök ellen. A keserűsó képes csillapítani a fájdalmat, gyulladáscsökkentő hatású és felgyorsítja az izomregenerációt, azaz az izmok gyógyulását. Ezért különösen ajánlott a használata rendszeresen sportolás után. Egyszerűen csak össze kell keverni fél csésze keserűsót annyi meleg vízzel, hogy egy jól kenhető, sűrű pasztát kapjunk. Azután a pasztát fel kell vinni a fájó testrészre, és 15 percig kell hagyni hatni, majd alaposan le kell öblíteni.
2) Ízületi fájdalmak, köszvényes roham ellen
Köszvény ellen is nagyon hatásos a keserűsó, ilyenkor szintén a fürdővízhez kell adni egy keveset belőle. Ez képes enyhíteni a fájdalmat, és csökkenteni a duzzanatot, a krónikus gyulladásokat is az ízületekben. Hatásos lehet ízületi fájdalmak, ízületi kopásból eredő kellemetlenségek vagy éppen a köszvényes rohamok ellen is. Ezen felül az idegrendszerre is jó hatással van. Alkalmazása nem meglepő, meleg vízben oldjunk fel némi keserűsót, áztassuk benne a fájdalmas testrészt fél órán át, majd alaposan öblítsük le tiszta vízzel. Ez a fürdő hetente három alkalommal megismételhető.
3) Hajproblémákra
Az epsom só szárító, antimikrobális és kiegyensúlyozó hatása talán kevésbé ismert. A hajon, illetve a fejbőrön alkalmazva csökkenti a zsírosodást, méregteleníti a fejbőrt, és fontos ásványi anyagokkal láthatja el a hajhagymákat. Különösen akkor ajánlott a használata, ha valaki sok hajformázó szert használ. Ugyanis ezek felhalmozódhatnak a fejbőrön, eltömíthetik a pórusokat, ez pedig egy idő után a haj hullásához vagy akás zsírosodásához is vezethet. Egy-két evőkanál keserűsót a kedvenc natúr samponunkhoz keverve könnyedén kihasználható a jótékony hatása, azonban száraz hajra nem javasolt a használata.
4) Bőrproblémákra
A bőrünkre is nagyon jó hatással van a keserűsó. Különösen ajánlott zsírosodásra vagy pattanásosságra hajlamos bőrre való alkalmazása. Egy epsom só tartalmú bőrradír csökkenti a bőr zsírosságát, eltávolítja az elhalt hámsejteket és gyulladt pattanások megjelenését okozó mikrobáktól is megszabadít. Egy tenyérnyi keserűsóból már hatékony házi bőrradír készíthető. Elég csupán összekeverni nagyjából egy evőkanálnyi epsom sót egy kevés vízzel, vagy mandula-, jojoba- vagy kókuszolajolajjal. Finoman dörzsöljük át vele az arcunkat, a hátunkat, vállunkat, vagy pattanásos bőrfelületeket a zuhany alatt. Kis ideig hagyjuk hatni, majd öblítsük le.
5) Lábgombásodás illetve lábszag ellen
A láb gombás fertőzése igencsak kellemetlen, és még fájdalmas is lehet. Azonban a lábáztató vízbe szórt keserűsó nemcsak megszünteti a fájdalmat és a viszketést, de a gyorsabb gyógyulást is elősegíti. Ezen felül az epsom só lábszag elűzésében is verhetetlen. A lábáztató vízbe keverjünk el 1-2 evőkanál keserűsót, amelybe csepegtethetünk pár csepp teafaolajat is. Áztassuk benne a lábunkat naponta két alkalommal 10-10 percig.
Azoknak sem kell lemondaniuk a kesrűsó jótékony hatásairól, akik szerencsések és semmiféle egészségügyi problémával nem küzdenek! Nyugodtan adhatnak a fürdővizükhöz pár kanálnyi epsom sót, mivel jótékonyan ellazítja az izmainkat, valamint sikeresen távolítja el a méreganyagokat a szervezetből. Hetente legalább egy ilyen fürdőzési alkalom javasolt, ha valaki ily módon szeretné megtisztítani a szervezetét a méreganyagoktól.
Sőt, a fürdési élményhez keserűsóból és pár másik alapanyagból fantasztikus fürdőgolyókat is lehet készíteni! Egy saját készítésű, természetes összetevőkből álló fürdőbomba nagyon jó hatással lehet a megfáradt szervezetre. Ha a pihenés. relaxálás a cél, akkor a legjobb a szódabikarbónához, citromsavhoz és a keserűsóhoz levendulaolajjal gazdagított kókuszolajat hozzáadni, egy élénkítő fürdőhöz a levendula helyett a citrom- vagy a narancs illóolajat ajánljuk!